Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

IEA: co přinese následujících 6 měsíců?

24.01.2017 11:43

Odhad globální poptávky po ropě v roce 2016 se zvýšil po uveřejnění robustních předběžných údajů posledního kvartálu.

24. 01. 2017

 

Stejnou měrou se na vývoji podílelo především chladnější počasí v severní Evropě a rostoucí růst průmyslové produkce v Asii. Očekává se, že globální poptávka vzrostla v roce 2016 o 1,5 Mbpd s výhledem na její pokles na 1,3 Mbpd pro rok 2017, kdy by měly růst ceny.

 

Celosvětové dodávky ropy klesly o více než 0,6 Mbpd v prosinci, a to na 97,6 Mbpd při snížení produkce OPEC i non-OPEC států. I přesto byly v roce 2016 dodávky o 0,3 Mbpd vyšší oproti roku 2015.

 
Prosincová produkce ropy ve státech OPEC (bez započtení Indonésie) klesla z rekordních hodnot o 320 kbpd na 33,09 Mbpd., kdy dodávky na trh omezila především Saúdská Arábie a vlivem přerušení dodávek klesl objem produkce i v Nigérii. Prvotní signály naznačující hlubší škrty v produkci ze strany OPECu uvidíme v lednu, kdy Saúdská Arábie a sousední státy uvedou v platnost plná omezení plynoucí z dohody.
 
Předpokládáme, že dodávky států mimo OPEC vzrostou o 385 kbpd v roce 2017, stejně jako očekáváme zvýšení cen a tím i příliv nových investic do těžby v USA. Růst nově otevřených břidličných vrtů tvoří základ pro nárůst o 320 kbpd v celkové produkci Spojených Států v tomto roce.
 
Průmyslové zásoby zemí OECD i nadále klesají, a to již čtvrtý po sobě jdoucí měsíc v řadě. Se započtením předběžných prosincových dat vykazují zásoby pokles 82 Mbbl proti historickému maximu z července, i když se teď drží nad symbolickou hranicí 3000 Mbbl.
 
Ceny ropy vzrostly již začátkem prosince a zůstaly v rozmezí 53 - 57 USD/bbl. Ropné kontrakty obchodované na DME (Dubai Mercantile Exchange) po počátečním oslabení znovu vyrovnaly ztráty vůči ostatním benchmarkům kvůli očekávanému poklesu produkce OPEC a otevřely tak arbitráž kontraktům spojených s Brent a WTI v Asii. Díky omezení dodávek rostly více i ceny plynového oleje.
 
Odhady rafinační kapacity pro poslední kvartál roku 2016 vzrostly o 160 kbpd a částečně stojí za revizí odhadu pro první čtvrtletí roku 2017, kdy se očekává propad rafinační kapacity 260 kbpd. Odhad pohybu zásob rafinérských produktů od analytiků EIA ukazuje jejich růst v zemích OECD společně s přebytky v zemích non-OECD.
 

Šestiměsíční zkouška?

Omezení produkce ze strany OPEC států a 11 států non-OPEC jsou testem reakcí trhu, a proto je příliš brzo na veškeré soudy. V následujících týdnech budeme pozorovat snahu o dosažení tržní rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Nyní jsme svědky vzrůstající poptávky po ropě na 1,5 Mbpd, a to hlavně díky rostoucí poptávce po motorové naftě a LPG v Evropě. Evropa zaznamenala dva meziroční nárůsty poptávky následované devíti roky stagnace a dokonce i poklesem poptávky.
 
V roce 2017 nicméně očekáváme propad tempa růstu celosvětové poptávky zpět na hranici 1,3 Mbpd, což je stále nadprůměrná hodnota oproti 1,2 Mpbd, na kterou jsme byli zvyklí od počátku tohoto století. Můžeme očekávat další růst cen, za předpokladu, že porostou i náklady spojené s těžbou ropy. Faktor posilujícího dolaru může také omezit růst poptávky pro tento rok.
 
Stabilní cena na úrovních kolem 55 USD/bbl, která se na trzích ustálila od poloviny prosince, a domněnka, že snížený objem produkce povede k dalšímu růstu cen, vrací do hry producenty s vyššími produkčními náklady. Pozornost nevyhnutelně směřuje k US produkci. Těžaři z břidličných ložisek do listopadu zvyšovali počty nově otevřených aktivních vrtů po dobu 6 měsíců v řadě poté, kdy nejméně jich bylo aktivních v květnu 2016. Předběžné údaje za prosinec 2016 navíc ukazují nejvyšší přírůstek nových vrtů od doby „břidličné revoluce“ v dubnu 2014. Aktuální zprávy zároveň potvrzují, že společně s rostoucím počtem vrtů se i mílovými kroky zlepšuje efektivita těžby. Je jedno, jestli jde o kratší dobu zprovoznění vrtu nebo vyšší množství ropy vytěžené z jednoho vrtu. Z celkového pohledu je nepochybné, že US těžební průmysl nejen překonal období, v němž se ropa propadla až k cenám 30 USD/bbl, ale do budoucnosti vstupuje silnější a ve skvělé kondici. Již nějaký čas IEA odhaduje, že US produkce ropy z břidlic poroste, a to tempem 170 kbpd během roku 2017, kdy během loňského propadu cen klesala tempem téměř 300 kbpd. V zemích non-OPEC jako celku vzroste čistá produkce o 380 kbpd i po započtení závazku na snížení produkce v 11 zemích. Tento údaj by navíc mohl být navýšen o produkci Libye a Nigérie, jichž se dohoda o omezení produkce netýká.
 

Producenty non-OPEC ale samozřejmě nejsou jen USA. I jinde ve světě, např. v Brazílii a Kanadě, se začínají budovat nové a dlouhodobě plánované projekty, díky nimž vzroste produkce ve jmenovaných státech o 415 kbpd. Tempo poklesu produkce v Číně a Kolumbii dosažené v roce 2016 se zpomalí.

 

16. ledna 2017 uvedl saúdský ministr pro ropný průmysl, že dohoda o omezení nemusí trvat déle, než je její šestiměsíční zkušební doba. Dodal, že prodloužení omezení považuje za nepravděpodobné, k čemuž doplnil upozornění, že v případě poklesu zásob o 0,7 Mbpd během prvního pololetí 2017 vlivem snížení produkce účastníků dohody ze zemí OPEC s podporou zemí non-OPEC, se tržní mezera mezi nabídkou a poptávkou zúží a ceny se stabilizují na takových úrovních, kdy se produkce vyplatí i těžařům s vyššími produkčními náklady. V mezidobí pak bude trh očekávat výsledky, jaké dohoda o omezení produkce skutečně přinese.

« Zpět