Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

IEA potvrzuje další růst ropné produkce v září 2016

11.10.2016 17:02

Z posledního vydání pravidelné zprávy pro vás vybíráme důležité informace.

 

V září dále rostl objem dodávek na globální trh o 0,6 Mbpd, a to vlivem zvýšených objemů z Ruska, Kazachstánu a členských států OPEC, kde dokonce dosáhl nejvyšších hodnot všech dob. Jejich produkce vzrostla o 160 kbpd a dosáhla tak zmiňované rekordní úrovně 33,64 Mbpd. Významný podíl na uvedeném zvýšení má otevření dalšího exportního terminálu v Libyi a snaha Íránu o zvýšení objemu produkce ropy a návrat do pozice silného hráče. V této situaci se bude dohoda na snižování produkce o 0,7 Mbpd dosahovat velmi těžce.

 

161011_iea_WOS.jpg

 

 

161011_iea_OCOS.jpg

 

Letošní odhad poptávky roste o 1,2 Mbpd, přičemž podobný přírůstek se očekává i v roce 2017. Růst zpomaluje díky klesajícímu výkonu ekonomik zemí OECD a hospodářskému ochlazení v Číně. Poptávku by mohlo ještě ovlivnit chladné počasí v nadcházejícím zimním období na severní polokouli v posledním letošním čtvrtletí.

 

161011_iea_WOD.jpg 

 

Globální rafinační kapacita, zatížená pravidelnými podzimními zarážkami, pravděpodobně sezónně poklesne o 1,1 Mbpd. Za zmínku ovšem stojí odhad, že globální rafinační kapacita v roce 2016 poroste nejpomalejším tempem za poslední dekádu vyjma poslední ekonomické krize, a to o 220 kbpd y/y.

 

Richard Richtermoc, PETROLINE.cz

« Zpět