Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

IEA: první výrazné omezení

13.02.2017 13:47

Státy OPEC a non-OPEC dodržují sjednanou dohodu

13. 02. 2017
 
Odhad globální poptávky po ropě byl už třetí měsíc po sobě revidován směrem vzhůru k aktuálním 1,6 Mbpd (za celý rok 2017 se ale stále předpokládá pokles tempa růstu na 1,4 Mbpd), a to především díky rostoucí průmyslové aktivitě.
 
Celosvětové dodávky ropy v lednu propadly o téměř 1,5 Mbpd kvůli omezení produkce ze strany OPEC i non OPEC. 96,4 Mbpd – tolik činila globální produkce ropy, což je o 730 kbpd méně, než tomu bylo loňský rok. OPEC tak v meziročním srovnání poprvé od počátku roku 2015 dodal na trh méně černého zlata.
 
Produkce ropy ve státech OPEC v lednu klesla o 1 Mbpd, což ukazuje, že dohoda o omezení těžby z konce roku 2016 je účastníky plněna na 90%. Někteří producenti, včetně Saudské Arábie, snížili produkci dokonce více, než se zavázali. Nižší produkce byla z části vykompenzována dodávkami z Libye a Nigérie, kterých se omezení netýká.
 
Po loňském poklesu (-0,8 Mbpd) se letos očekává růst produkce non-OPEC států (+0,4 Mbpd). Růst zaznamenáme především v Americe, kde vyšší ceny pohonných hmot pomohly získat další investice do těžby z břidlic, a dlouhodobě plánované projekty se zřejmě dočkají realizace i v Brazílii a Kanadě.
 
Zásoby ropy a ropných produktů v zemích OECD klesly loni téměř o 800 kbpd, což byl nejhlubší propad za poslední 3 roky.
 
Zásoby se nadále zvyšují například v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách.
 
Ropa Brent zdražila jen mírně, a to o 0,59 USD/bbl  na 55,51 USD/bbl už v lednu, protože obchodníci očekávali omezení plynoucí z dohody OPECu. Tržní kontango na ropě se zúžilo, zatímco spread dubajského benchmarku oproti WTI a Brentu se dále rozšiřuje.
 
Rafinerie koncem roku 2016 pokryly neustále rostoucí poptávku po jejich produkci (+830 kbpd meziročně). Po skromném růstu +160 kbpd ve třetím čtvrtletí roku 2016 tak za celý rok vzrostla průměrná rafinérská kapacita o 465 kbpd. V 1. čtvrtletí 2017 se předpokládá další zvyšování o 200 kbpd.
 
Pozorovatelé trhu s ropou se nyní zaměří na míru dalšího dodržení závazků omezení produkce z dohody mezi členy OPEC a 11 nečlenských zemí OPEC v souvislosti s rostoucím objemem US těžby z břidlic. IEA odhaduje, že lednová produkce OPEC dosáhla pouhých 32,1 Mmbpd a tím byla dohoda naplněna z rekordních 90%, s čímž nikdo nepočítal. K překvapení výrazně přispěla i sama Saúdská Arábie, která produkci omezila dokonce více, než se zavázala. I přes to, že údaje o snížení produkce nebyly potvrzeny z dalšího zdroje, kterým jsou obecně uznávaná data o lednové námořní přepravě, zdá se, že šestiměsíční dohoda o omezení produkce spočívá na pevných základech. Z pohledu historie OPEC se navíc rozhodně jedná o jednu z nejzásadnějších dohod.
 
Do jisté míry je ovšem neznámé dodržení dohod v zúčastněných zemích non-OPEC. Rusko se v dohodě zavázalo k omezení produkce ve výši 300 kbpd, což je více než polovina z celkového množství 558 kbpd, což je celkové slíbené omezení v 11 státech non-OPEC. K celkovému omezení by mělo dojít v postupných krocích, nicméně předběžné údaje ukazují pokles o pouhých 100 kbpd. I když zatím nebyly zveřejněny oficiální údaje, Omán hlásí omezení v souladu se závazkem (-45 kbpd). Méně na trh dodává i podle svého vyjádření Kazachstán.
 
V produkci non-OPEC zemí mimo dohodu očekáváme významný nárůst. Jde například o Brazílii, Kanadu a USA, jejichž letošní společná produkce poroste zhruba o 750 kbpd. Po zahrnutí omezení v 11 zemích, které se podílí na dohodě, by mohl růst objemu produkce non-OPEC dosáhnout až 400 kbpd. Současný vzestup aktivity US těžařů z břidlic ukazuje, že se odvětví již vzpamatovalo z období nízkých cen. IEA v celoročním pohledu předpovídá růst produkce o 175 kbpd. Prosincová produkce v meziročním srovnání si navíc připisuje růst 520 kbpd.
 
Poptávková strana obchodní bilance byla již po třetí v řadě revidována směrem vzhůru a zdá se, že v minulém roce dosáhla na 1,6 Mbpd. Klíčovým faktorem je silnější hospodářské oživení v Evropě částečně umocněné studeným počasím ve 4Q16. K růstu přispěl i dlouhodobý hospodářský růst Číny, Indie a non-OECD států. Jestli nás opět nepřekvapí počasí, očekává se letos růst poptávky po ropě o 1,4 Mbpd (-0,1 Mbpd oproti předešlému reportu).
 
Nechceme přímo předvídat, co všechno s sebou přinese dohoda OPEC během prvních šesti měsíců, ale pokud bude na trhu panovat situace jako v lednu 2017, můžeme očekávat pokrytí rozdílu mezi nabídkou a poptávkou z globálních zásob v objemu až 0,6 Mbpd. Zásoby OECD klesají už 5 měsíců v řadě a ve 4Q16 spadly téměř o 800 kbpd. Koncem roku byly ještě 286 Mbbl nad průměrem z posledních pěti let a na konci poloviny roku 2017 se budou podle předpovědi stále držet výrazně nad průměrem.
 
Poměrně velký objem zásob a jistá obezřetnost na trhu má za důsledek pouze nepatrný růst cen ropy Brent (+10 USD/bbl) a její oscilace v pásmu 45 – 55 USD/bbl. Ropný trh teď spíše vyčkává, co dalšího přinese blízká budoucnost.
 
Zdroj: IEA

« Zpět