Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

IEA: Trh očekává praktické naplnění dohody OPEC a non-OPEC

15.12.2016 11:11

Poslední zpráva agentury IEA v roce 2016 se zabývá dopady dvoukolové dohody producentských států a my vám přinášíme přehled nejdůležitějších údajů.

 

► Producentské státy sdružené v OPEC se dohodly na snížení těžby o 1,2 Mbpd počínaje 1. lednem 2017.

 

► K dohodě přistoupily i další producentské státy mimo OPEC v čele s Ruskem, které se zavázaly k celkovému snížení těžby o dalších 558 kbpd.

 

► Podle očekávání zvolní růst objemu těžby non-OPEC států v roce 2017 jen o 0,2 Mbpd. Ještě poslední odhad viděl růst na 0,5 Mbpd.

 

► Objem celosvětové těžby ropy v listopadu dosáhl nového rekordu na značce 98,2 Mbpd.

 

 CO_S_IEA.jpg

 

► Globální poptávka po ropě vzrostla o 1,4 Mbpd, což je o 120 kbpd více, než předchozí odhad IEA.

 

CO_D_IEA.jpg

 

CO_B_IEA.jpg

 

► Zásoby v zemích OECD v říjnu klesly, a to již třetí měsíc v řadě.

 

► Meziroční tempo růstu denního objemu ropy zpracovaného rafineriemi v 1Q17 podle odhadu zvolní na 310 kbpd, a to z 350 kbpd ve 4Q16. Listopadová rally na ropě, která následovala po uzavření dohody OPEC/non-OPEC, by tak mohla způsobit další snížení rafinérské marže.

 

► Ceny ropy vymazaly své ztráty a - díky rozhodnutí OPEC/non-OPEC zemí omezit těžbu -během listopadu 2016 vzrostly o 10 USD/bbl.

 

CO_P.jpg

 

GO_P.jpg

 

Poslední zpráva IEA v roce 2016 popisuje události stejně dramaticky jako ty, kterými rok začal. Během ledna 2016 stály v centru pozornosti události, kdy cena ropy atakovala hranici 30 USD za barel v důsledku hrozícího růstu těžby v Íránu po zrušení sankcí. V prosinci 2016 jsme svědky prvního navrhovaného omezení těžby ze strany OPECu od roku 2008 a první dohody s částí zemí, stojícími mimo OPEC, od roku 2001. Omezení těžby o 1,2 Mbpd ze strany OPECu se téměř vyrovná růstu nabídky za posledních 12 měsíců.

 

Ještě před uzavřením dohody mezi členy kartelu OPEC údaje naznačovaly, že by trh mohl dosáhnout rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou do konce roku 2017. Nicméně OPEC, Rusko a ostatní těžaři se snaží proces značně urychlit. Pokud se OPEC bude držet svých plánů omezovat těžbu odhadem na 32,7 Mbpd a státy non-OPECu dodrží snížení těžby o 558 kbpd, pak je zřejmé, že poptávka převýší nabídku již v první polovině roku 2017, a to zhruba o 0,6 Mpbd.

 

Po první polovině roku 2017 bude tržní analýza trochu komplikována skutečností, že navrhované omezení je sjednáno na 6 měsíců s tím, že hodnocení dopadů omezení provede OPEC na setkání koncem května. Na cenové křivce se tato skutečnost projeví prudkým krátkodobým výkyvem směrem nahoru. OPEC mimo jiné naznačuje, že by těžaři s vyššími těžebními náklady (např. US ropa z břidlic nebo písků, případně hlubokomořská těžba) neměli vzniklou situaci brát jako pokyn k navyšování produkce.

 

Je jasné, že příštích několik týdnů bude hrát klíčovou roli v odpovědi na otázku, zda jsou dohody o omezení dodržovány a zda bude nedávný růst cen ropy udržitelný. Dohoda o omezení je stanovena na 6 měsíců a její úspěch či neúspěch se ukáže časem. Úspěch bude znamenat posílení cen a zvýšení stability tržeb pro těžaře po dvou obtížných letech; neúspěch oproti tomu znamená už čtvrtý rok posilování zásob a možný návrat k nižším cenám.

 

« Zpět