Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

IEA: volatilita cen ropy v roce 2017 vzroste

17.01.2017 08:31

Podle nedělního vyjádření šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola zaznamenají globální ceny ropy v roce 2017 vyšší volatilitu než v předchozím roce, i když by trhy během první poloviny roku měly dosáhnout rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou prostřednictvím dodržení podmínek dohody o omezení produkce.

17. 01. 2017

 

OPEC se 30. listopadu dohodl na snížení produkce o 1,2 Mbpd na 32,5 Mbpd v průběhu prvních 6 měsíců roku 2017, k čemuž se přidává snížení o 558 Kbpd, na kterém se dohodly nezávislé těžařské země jako je Rusko, Omán a Mexiko.

 
„Očekával bych, že v první polovině roku budeme svědky dosažení tržní rovnováhy“, uvedl  Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, sídlící v Paříži.
 
„Ale to, co chci říct je, že vstupujeme do období mnohem větší volatility cen na trhu než doposud“, řekl pro televizi Reuters v Abu Dhabí.
 
Páteční pokles cen ukončil týden na burze s propadem o 3%, což vzbuzuje nekončící pochyby nad rozsahem omezení plynoucí z dohody OPECu, a zhoršené o obavy nad ekonomickým zdravím druhého největšího spotřebitele ropy na světě - Číny. Ta totiž oznámila nejvyšší pokles exportu od roku 2009, a to o 7,7% y/y.
 
Birol také uvedl, že dohoda OPEC může sice signalizovat vyšší ceny ropy, ale také by mohla podpořit produkci ve Spojených státech a ostatních zemích. Vyšší ceny by také mohly oslabit celosvětovou poptávku po ropě, dodal.
 
„Očekávám, že produkce břidličné ropy bude v USA v tomto roce vyšší“, uvedl Birol.
Dodal, že nedávný trend klesající produkce ropy v Číně kvůli nízkým cenám, se obrátí o 180 stupňů, pokud tržní cena posílí.
 
Data z EIA ukázala, že produkce surové ropy v USA neustále roste, zejména v minulém týdnu, a to hlavně ve 48 jižanských státech. Celková produkce dosáhla 8,95 Mbpd, což je nejvíce od dubna minulého roku.
 
OPEC a nezávislí těžaři snižují objem produkce a zásoby kvůli převisu nabídky a zvýšení cen, které jsou při ceně 56 USD za barel na polovině oproti létu roku 2014, což značně snižuje příjmy ropu exportujících zemí.
 
Birol řekl, že jeho hlavní starostí je nyní nedostatek investic do nových ropných nalezišť. Důvodem jsou nízké ceny, kvůli kterým muselo být v posledních dvou letech celosvětově pozastaveno mnoho projektů.
 
„Pokud v letošním roce nepřijdou žádné významné investice, můžeme v budoucnosti předpokládat značný rozdíl mezi nabídkou a poptávkou a tím i vážné důsledky pro trh“, dodal Birol.

 

Zdroj : Reuters

« Zpět