Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Írán umožní 29 mezinárodním firmám, aby se mohly ucházet o ropné a plynové projekty

04.01.2017 15:07

Írán vybral 29 společností z více jak tuctu zemí, které se mohou ucházet o ropné a plynové projekty, přičemž zmírnil smluvní nároky použitím nového modelu Iran Petroleum Contract (IPC). Informoval o tom v pondělí web íránského ministerstva ropného průmyslu.

4. 01. 2017

 

Seznam předem schválených společnosti obsahuje jména jako je Shell, francouzský Total, italský Eni, malajsijský Petronas a ruský Gazprom i Lukoil. Mimo jiné na seznamu figurují i společnosti z Číny, Rakouska, Japonska a dalších zemí z celého světa.

 
Írán doufá, že IPC coby součást snahy o zjednodušení podmínek přiláká zahraniční investory a navýší produkci po mnoha letech omezování.
 
Na seznam se nedostal ropný gigant BP (dříve British Petroleum), který se nechal z výběrových řízení vyškrtnout v obavách z možného napětí mezi USA a Íránem po tom, co Donald Trump usedne do oválné pracovny v Bílém domě, uvádí deník Financial Times.
 
Trump uvedl, že zruší dohodu mezi Íránem a světovými mocnostmi, která omezila jaderné projekty v Teheránu a rozšířila sankce proti íránské ekonomice loni v lednu.
 
Státní NIOC (National Iranian Oil Company) podepsal svůj první ropný kontrakt pod novým IPC modelem v říjnu 2016.
 
Model IPC už byl v minulosti několikrát odložen kvůli nesouhlasu nekompromisních rivalů prezidenta Hassana Rouhani. IPC ukončí buy-back systém, starý více než 20 let, podle kterého Írán nedovolí zahraničním firmám zarezervovat si zásoby nebo získávat majetkové podíly v íránských firmách.
 
Nově vzniklý model IPC má o dost pružnější podmínky, které berou v úvahu výkyvy cen ropy a investiční rizika, uvedl významný íránský ropný úředník pro agenturu Reuters.

 

Ropné společností uvedly, že se do Íránu vrátí pouze potud, pokud se zásadně změní buy-back kontrakt, který zapříčinil, že společnosti jako Total a Eni neměly žádný zisk nebo se dokonce dostaly do ztráty.

 

Zdroj: Reuters, AFP

« Zpět