Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Kvůli klesajícím investicím očekává šéf firmy TOTAL pokles nabídky ropy na trhu

21.10.2016 09:51

V současné chvíli se můžeme těšit z dostatečné nabídky i nízkých cen ropy. Podle Patricka Pouyanné se vše ale brzy může změnit.

 

Důvodem je stále rychleji klesající objem peněz, které firmy podnikající v těžebním businessu investují do rozvoje nových nalezišť a technologií. Podle jeho slov uvedených na odborné konferenci v Londýně se ještě před dvěma lety pohybovala výše investic v odvětví na úrovni 700 miliard USD, letos klesla na 400 miliard USD a v nadcházejícím roce by to mělo být ještě méně. Tento vývoj může v dohledné době otočit současnou tržní situaci, kdy nabídka převyšuje poptávku.

 

Pouyanné očekává, že do roku 2020 klesne objem denní produkce v rozmezí 5 - 10 Mbpd. Nyní se celosvětově za 1 den vytěží přibližně 95 milionů barelů ropy. Nesouhlasí s ním ale šéf firmy EXXON, Rex Tillerson, který se domnívá, že i přes současnou cenu se celosvětově budou rozvíjet nové těžební kapacity. "Nevěřím, že v nadcházejících třech, čtyřech nebo pěti letech budeme čelit tak zásadnímu poklesu".

 

Pokles investic má jasné příčiny: jsou jimi klesající cena ropy, která se za poslední 2 roky propadla ze 118 USD až k dnešním 52 USD za barel, a zároveň zaplavení světového trhu touto surovinou. Za těchto podmínek se těžařským firmám nevyplatí investovat do nových projektů a odkládají je na dobu, kdy začnou ceny znovu růst.

 

Richard Richtermoc, PETROLINE.cz

« Zpět