Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Poslední zpráva IEA: záplava ropy na globálním trhu roste

10.11.2016 14:57

I přes ostrá slova o omezení OPEC v říjnu dál zvyšoval těžbu a dodávky na trh.

 

Poslední měsíční zpráva International Energy Agency (IEA) potvrzuje, že omezení těžby a dodávek ropy na trh v zájmu nastolení tržní rovnováhy se nekoná. Ve skutečnosti během října 2016 producentské země OPEC a non-OPEC naplno otevřely kohouty a doslova zaplavily trh ropou. Globální dodávky rostly tempem +0,8 Mbpd a dosáhly celkového objemu 97,8 Mbpd.

 

Samotný OPEC zvýšil produkci na nové maximum 33,83 Mbpd (+0,23 Mbpd). Jak jsme již dříve informovali, díky znovuotevření ropných polí a exportních terminálů postupně zvyšují produkci členové kartelu, jako Nigerie a Lybie. Irácká produkce navíc dosáhla největšího objemu za dobu, co se údaje sledují. V meziročním srovnání tak členské země OPEC vyprodukovaly každý den o 1,3 Mbbl více než před rokem.

 

Největší světový těžař, Rusko, by rádo letos zvýšilo produkci o 0,23 Mbpd a v příštím roce 2017 o dalších 0,2 Mbpd. Podobné záměry zaznívají rovněž z dalších non-OPEC států, jako Brazílie, Kanada nebo Kazachstán.

 

V přímem protikladu se tempo růstu poptávky po ropě v roce 2016 snižuje, a to na +1,2 Mbpd. V zemích OECD, USA a Číně dochází k důraznému ekonomickému zpomalení, což úměrně snižuje i poptávku po energiích, ropu nevyjímaje.

 

Pro budoucí vývoj je nyní nejbližším důležitým milníkem 171. pravidelné zasedání ministrů zemí sdružených v OPEC, které se koná ve Vídni 30. listopadu 2016. Během tohoto zasedání se účastníci pokusí uzavřít závaznou dohodu o omezení těžby v jednotlivých zemích tak, aby se celková produkční kapacita OPECu pohybovala v rozmezí 32,5 - 33 Mbpd. Zdá se, že uzavření avizované dohody bude dosaženo velmi těžce, protože říjnové údaje ukazují, že ani jeden z členů na podobné omezení není připraven. Otevřenou otázkou nadále zůstává, jestli se k dohodě připojí i země mimo OPEC. Především o ochotě Ruska k takovému zásadnímu kroku lze pochybovat.

 

 

« Zpět