Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

​RAFINÉRIE V KRALUPECH OBNOVILA ZPRACOVÁNÍ ROPY

10.10.2016 16:05

Společnost Česká rafinérská dokončila odstávku kralupské rafinérie a v rámci zdejšího provozu obnovila zpracování ropy. Rafinérie byla odstavena vzhledem k mimořádné události na jednotce fluidního katalytického krakování ("FCC"), ke které došlo dne 17. května 2016. Rafinérie v Kralupech dosáhla plného obnovení běžné výrobní kapacity.

 

Během oprav byly nahrazeny poškozené části jednotky fluidního katalytického krakování a také zkontrolován stav souvisejících výrobních zařízení. Celková škoda na technologiích byla odhadnuta na 0,4 miliardy korun. „Neplánovanou odstávku provozu jsme dokázali využít pro další údržbu a provedli zarážkové práce, se kterými se počítalo na rok 2017,“ řekl generální ředitel České rafinérské Krzysztof  Zdziarski. Další větší odstávka provozu by tak neměla nastat dříve než v roce 2018.

 
Důvodem vzniku mimořádné události bylo vzplanutí uhlovodíků, díky kterému došlo k netěsnosti pece a poškození zařízení jednotky FCC. Unipetrol má sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Unipetrol je v kontaktu s pojistiteli a poskytuje veškerou součinnost pro řádné posouzení škody způsobené mimořádnou událostí. 
 
O rafinérii v Kralupech
Kralupská rafinérie je od roku 2001 komplexní konverzní rafinérií s moderní jednotkou fluidního katalytického krakování (FCC), kterou byla rozvinuta původní hydroskimmingová rafinérie o kapacitě zpracování 3,3 milionu tun ropy ročně. Existence jednotky MTBE zajišťuje možnost vyrábět vysokooktanové bezolovnaté benziny. Zařízení realizovaná v rámci programu „Čistá paliva” umožňují vyrábět nízkosirné až bezsirné pohonné hmoty. Kralupská rafinérie je výrobcem leteckého petroleje JET A1, který se používá na mezinárodním letišti Praha-Ruzyně.
 
UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4 500 lidí.
 
Kontakt:
 
Mikuláš Duda
manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s.
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520
e-mail: mikulas.duda@unipetrol.cz

« Zpět