Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Raymond James odhaduje cenu ropy na 80 dolarů

29.07.2016 12:43

Dva roky od propadu cen ropy, vystoupala nynější částka až přes 50 dolarů za barel. Poradenská společnost Raymond James & Associates tvrdí, že to je jen začátek.

 

Analytici vedeni J. Marshallem Adkinsem odhadují, že cena ropy WTI (americká lehká ropa) bude na konci příštího roku činit v průměru 80 dolarů za barel. "Během několika posledních měsíců jsme se ještě více ujistili, že růst dynamiky světové nabídky/poptávky podpoří v roce 2017 mnohem vyšší ceny ropy. Stále věříme, že cena ropy WTI v roce 2017 bude v průměru o 30 dolarů za barel vyšší, než naznačují současné ceny futures.'', dodává Adkinsonův tým.

 

Tým vyložil tři důvody pro jejich odhad rostoucí ceny, z nichž všechny jsou vázány na světovou nabídku ropy, což je primární faktor, který uspíšil její masivní pokles. Způsob, jak vyvážit globální trh s ropou, co se nabídky týče, je podle analytiků následující:

 

1) Analytici zaznamenali, že produkce mimo USA je pomalejší než se původně předpokládalo, což pro rok 2017 představuje denně o 400 000 barelů ropy méně, než byl původní lednový odhad. Zejména uvádějí pokles produkce v Číně, Kolumbii, Angole a Mexiku.

 

2) Adkins a jeho kolegové také poznamenávají, že neobvykle velké množství neplánovaných výpadků dodávek ropy bude v některých případech přetrvávat i během roku 2017, což zapříčiní pokles o 300 tisíc ropných barelů ze světové nabídky za den.

 

3) Američtí producenti břidlicové ropy pak nebudou moci uvést nedokončené vrty do provozu, aby tak zareagovali na vyšší ceny zvyšováním produkce, zdůvodňuje Adkinsův tým.

 

Kombinací omezené nabídky s rostoucí světovou poptávkou vázánou na spotřebu benzínu, má Adkins za to, že cena ropy v relativně krátké době vyšplhá na 80 dolarů. "Tyto novější odhady nabídky/poptávky po ropě jsou významně optimističtější než na začátku roku. Naše předchozí prognóza očekávala větší nárůst ceny než předpověď od Wall Street Consensus, ale naše nová prognóza je ještě optimističtější." Jediným z analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg, který předpověděl vyšší cenu ropy pro rok 2017, byl Ronald Stoeferle z Incrementum AG. Podle něj bude cena ropy WTI v příštím roce 82 dolarů za barel. Konsensuální odhad je pro tento druh ropy v roce 2017 v průměru 54 dolarů za barel. Tým Raymonda Jamese však předpokládá, že během času cena klesne zpět na 70 dolarů za barel.

« Zpět