Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Rosněfť se stala podílníkem ve třech německých rafinériích

04.01.2017 15:11

Ruský ropný gigant Rosněfť má od 1. ledna 2017 přímý podíl v rafinériích Bayernoil, PCK Schwedt a Miro Karlsruhe.

4. 01. 2017

 

Oproti tomu rafinérie Gelsenkirchen náleží opět stoprocentně britskému koncernu BP. Jak oznámily Rosněfť a BP, důvodem tohoto kroku je zánik Ruhr Oel GmbH, tedy jejich společného podniku, který fungoval od roku 2011. Ruhr Oel GmbH byla založena v roce 1983 akciovou společností Veba Oel a ropnou společností PDVSA z Venezuely. BP převzal Veba Oel AG v roce 2002, Rosněfť pak v roce 2011 převzala podíly PDVSA. S příchodem nového roku začala portfolia obou společností fungovat nezávisle na sobě.

 

Podle vyjádření samotného Rosněfťu ovládá nyní díky přímému podílu ve třech rafinériích v Bavorsku, Braniborsku a Bádensku-Württembersku 12% rafinérské kapacity v Německu. Tím se stala třetí největší společností na německém trhu. Konkrétně Rosněfť zdvojnásobí svůj podíl v ropné rafinérii Miro v Karlsruhe z 12% na 24%, v Bayernoil stoupne na 25%. Podíl v PCK Schwedt se zvýší z 35% na 54%.

 

BP si od nového uspořádání mimo jiné slibuje, že jako jediný vlastník a provozovatel rafinérií v Rotterdamu a Lingenu posílí své strategické postavení na trzích západní a střední Evropy. „S novou a účinnější strukturou můžeme zjednodušit celé naše podnikání v oblasti petrochemie, například díky rychlejšímu rozhodování a větší flexibilitě při nákupu ropy, při investování a v rámci logistických procesů“, nastínil Wolfgang Langhoff z BP budoucí směřování. 

« Zpět