Aktuální, spolehlivé a srozumitelné informace o vývoji na trzích s PHM a minerálními oleji ve světě, Evropě i ČR
Zobrazit více

« Zpět

Spojené státy disponují největšími světovými zásobami ropy

29.07.2016 12:36

USA má víc zásob ropy než zbytek světa, a to včetně Saudské Arábie, Ruska a Venezuely.

 

Závěry norské poradenské firmy Rystad Energy odhadují, že Spojené státy disponují 264 miliardami barelů ropy, přičemž více jak polovina se nachází v břidlici. Počet barelů v konečném součtu převyšuje 256 miliard ruských barelů a 212 miliard arabských barelů. Tato zjištění jsou velmi překvapující, popírají totiž dosavadní obecně přijímaný fakt, že největší množství ropných zásob se nachází v Saudské Arábii a Venezuele.

 

Americká statistická agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) například uvádí, že největší ropné rezervy má Venezuela s 298 miliardami barelů. Rystad Energy nicméně namítá, že tyto odhady jsou značně nafouknuté vzhledem k tomu, že velké množství rezerv ještě ani nebylo objeveno. Rystad namísto toho odhaduje, že Venezuela disponuje pouze 95 miliardami barelů, a to včetně neobjevených ropných polí. Rystad Energy navíc tvrdí, že neexistuje jediný způsob měření zásob, tím pádem se údaje mohou lišit stát od státu.

 

Některé státy vykazují prokázané zásoby za použití konzervativních odhadů z existujících ropných polí. Jiné státy, například Venezuela, uvádějí i neobjevené rezervy. Rystad však používá stejné měření zásob pro všechny státy, aby bylo porovnávání jednodušší. ''Zavedený standardní postup pro odhadování zásob je aplikován na všechny rezervy ve všech zemích tak, aby se porovnávaly stejné hodnoty po celém světě, ať už se jedná o členské státy OPEC, nebo země mimo OPEC. Naopak, veřejné zdroje obsahující data o světových zásobách ropy, jako je např. BP statistical review, vycházejí z informací od státních orgánů, které vykazují své zásoby na základě odlišných a nejasných měřítek. Poslední měření tak podle Rystadu vykresluje přesnější představu, z čehož tedy vyplývá, že USA vede na pomyslném žebříčku ropných rezerv, přičemž jen Texas samotný by mohl mít 60 miliard barelů ropy. V agentuře Reuters mezitím John Kemp čerpá ze zjištěných dat o Saudské Arábii, o které se dlouho předpokládalo, že má zdánlivě nekonečné zásoby ropy. Kemp si všiml, že arabská vláda zvýšila v roce 1989 své odhady o zásobách ropy na 260 miliard barelů, oproti roku 1987 kdy jich vykazovala 170 miliard. Od té doby zůstaly zásoby Saudské Arábie po více než 25 let nezměněny, na což Kemp reagoval značně rozpačitě: "Pokud jsou vládní data přesná, tak arabské království dokázalo nahradit spotřebované množství ropy nově objevenými zásobami, nebo navýšilo odhad množství ropy, které se dá vytěžit z existujících polí." Samozřejmě, že nikdo nedokáže přesně odhadnout skutečné ropné rezervy Saudské Arábie, vzhledem k tomu, že je to pečlivě střežené státní tajemství. Ekonomické změny iniciované zastupujícím korunním princem Mohammedem bin Salmanem by však mohly způsobit obrat. Princ odhalil své plány na změny v ekonomice s cílem vymanit Saudskou Arábii ze závislosti na ropě. Prvkem tohoto plánu je částečně uvést státní podnik Saudi Aramico na burzu IPO (Initial public offering). A protože součástí každé privatizace musí být ocenění společnosti, musí Saudi Aramico odhalit informace o svých rezervách, aby mohla být na burze řádně ohodnocena. Jestli se tak ovšem stane, zůstává otázkou.

 

S ohledem na ropné rezervy však Rystad nadále uvádí Spojené státy před Saudskou Arábií s 264 miliardami amerických barelů proti 212 miliardám saudských barelů. Pořadí se změní, pokud na rezervy nahlížíme odhadem Proved + Probable (obecně známá zkratka "2P") a uskutečníme jej z existujících ropných polí. Saudská Arábie pak disponuje 120 miliardami barelů z 2P rezerv, přičemž Spojené státy mají pouze 40 miliard. Celkově Rystad odhaduje, že světových rezerv je kolem 2 092 miliard barelů, což odpovídá spotřebě ropy na 70 let dopředu při současné produkci 30 miliard barelů ročně. Ačkoliv výzkumy ukazují, že ropy je stále dostatek, většina se nachází ve formacích, ze kterých lze ropu velmi těžko vytěžit - jedná se například o ropné písky nebo břidlici.

 

Ve zkratce Rystad Energy prohlásil: "Tato data potvrzují, že pokud se počet automobilů poháněných ropou během příštích 30 let zdvojnásobí, zbývá poměrně omezené množství snadno dosažitelné ropy. Je nad slunce jasné, že ropa jako taková nebude schopna uspokojit rostoucí potřebu osobní přepravy".

« Zpět